ESTETİK

Lazerli Sivilce & Akne Tedavisi

Lazerle sivilce-akne tedavisi 1-3 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulanan cihaza göre seans sayısı değişmekle birlikte en az 4-6 seans önerilir.

Bu uygulama hakkında ücretsiz uzman desteği alın

Size Nereden Ulaşalım?

Lazerle sivilce (akne) tedavisi ne zaman yapılmalıdır? 

Lazer ve ışık sistemleri sivilce-akne tedavilerine yardımcı olan, tedaviyi hızlandıran ve iz kalma olasılığını azaltan yöntemlerdir. Sivilce tedavisinde tedavi süresini kısaltmak, tekrar eden sivilce şikayetini engellemek amacıyla ve ağızdan ilaç kullanamayan sivilce hastaları için lazer ve ışık tedavileri yapmak çok faydalı olur. Ayrıca iz kalmaya eğilimli ve iz kalmış akne hastalarına lazer ve ışık tedavileri yapmak izleri tedavi eder. Sivilce-akne tedavisinde amaç hastayı bir an önce iyileştirmek ve iz kalmamasını sağlamak olmalıdır. Sivilce tedavileri sırasında lazer tedavileri uygulamak bir yandan iz tedavisi de sağlamaktadır. 

Lazerle sivilce (akne) tedavisi nasıl yapılır?

 Lazerle sivilce-akne tedavisi 1-3 hafta aralıklarla yapılabilir. Uygulanan cihaza göre seans sayısı değişmekle birlikte en az 4-6 seans önerilir. Lazerle akne tedavisinin yanı sıra krem ve ağızdan ilaç tedavilerine devam edilebilir. 

Lazerle sivilce (akne) tedavisi sonrası ciltte görülen değişiklikler nelerdir? 

Yapılan lazer sisteminin çeşidine göre lazerle akne tedavisi sonrası ciltte hafif bir pembelikten hafif bir kabuklanmaya kadar birkaç süren cilt değişiklikleri olabilir. Genel olarak yan etki oranı düşük uygulamalardır. Bronz ve esmer tenlerde tüm lazer ve ışık uygulamalarında olduğu gibi dikkatli olunmalıdır.

Lazerle sivilce (akne) tedavisi nasıl etkili olur?

 İltihaplı sivilce oluşmasında başlıca nedenlerden biri normalde deride yaşayan ve yağ kanallarında bulunan P. acnes bakterisidir. P. acnes bakterisi lazerlerin enerjisini emerek tahrip olur. Işık ve lazer sistemleri bakteri sayısını azaltarak sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca lazer ve ışık sistemleri deriye zarar vermeden deri altındaki yağ bezleri ısıtarak tahrip eder. Yağ kanallarının küçülmesi ve azalması sonucu sivilcelerde iyileşme meydana gelir.

ARKADAŞINA ÖNER

Lazerle Sivilce Tedavisinde Neler Meydana Gelir

  • Yağ üretimi ilk seansın hemen sonrasında %30 dan fazla azalır
  • Sebase glandlar (yağ bezleri) küçülür
  • Gözenekler küçülüp kapanır
  • Nodül, kist ve papüller ilk seans sonrasında düzelmeye başlar
  • İlk seans sonrasında akne sayısında azalma
  • İnflamatuar sivilcelerde iyileşme, kızarıklıkların düzelmesi
  • P.Acnes dahil sivilceye neden olan tüm bakterilerin azalması
  • Cildin yenilenmesi

Lazer ile sivilce tedavisi ilk seansdan itibaren belirgin bir düzelme gösterir. 

Lazerle sivilce tedavisi iki hafta aralarla 3-5 seans yapılmaktadır. Sivilcelerin durumuna göre seans sayısı arttırılabilmektedir. Tedavi sonrasında ciltte herhangi bir kızarıklık olmamakta, hastalar normal hayatlarına hemen geri dönebilmektedir.  Lazerle sivilce tedavisi sonrasında ciltte de yenilenme olduğundan diğer tedavilerden farklı olarak sonradan sivilce çıkma olasılığı da oldukça azalmaktadır.
Lazerle sivilce tedavisi sonrasında ilk seansdan sonra cildin yağlılık oranında bir azalma görülür, sivilcelerdeki iyileşme ve azalma genelde 3.seansdan sonra daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Hastalar sivilce çıksa bile eskisi gibi kalıcı olmadıklarını ve sivilcelerin hemen iyileştiğinden bahseder. Sonraki seanslarla durum dahada iyi hale gelir. Sivilce izlerine ise fraksiyonel lazer uygulanmaktadır.

Sivilce (akne) izi tedavisinde cildi soyarak yenileyen lazerler kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Lazer ile cilt yenileme isotretinoin kullananlarda ve kullanım bittikten sonra 6 ay içerisinde tedavi olarak kullanılamaz. Aktif sivilcelerin olduğu dönemde lazer tedavisi uygulanmamalıdır. Sivilcelerin çoğalmasına neden olabilir. Lazer ile cilt soyma işlemi de koyu tenli kişilerde risklidir. Deride soyulan bölgelerde renk koyulaşması veya açılması olabilir. Bu yüzden yaz aylarında yapılmamalı, güneşten korunmaya özen gösterilmelidir.

Cildi soyarak yenileyen lazerler ile tedavi sonrası neler görülür?

Lazer ile cilt yenileme işleminden sonra cilt kızarır ve şişer. Bu iyileşme döneminde iyileşmeyi kolaylaştıran merhemler ve bandajlar kullanılabilir. Lazer ile cilt yenileme sonrasındaki kızarıklık birkaç ay devam edebilir. Lazer tedavisinden sonra uzun süre güneşten kaçınmalıdır. Ayrıca günlük olarak güneşten koruyucu krem özenle kullanılmalıdır. Lazerin yan etkileri  arasında, derin izler, koyu veya açık renkli lekelenme infeksiyon, Herpes virüs infeksiyonunda yayılma sayılabilir. Sağlıklı Günler..Müşteri Hizmetleri

Bilgi ve destek için müşteri hizmetleri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.