ESTETİK

Saç Ekimi

Kendimize ait olan saç köklerimizi hücreleriyle, destek dokularıyla ve damarlarıyla birlikte alarak ihtiyacı olan saçsız bölgeye yerleştiriyoruz. Bir çeşit organ nakli yani. Sayıca fazla olan bölgeden az olan veya hiç olmayan bölgeye nakil yapıyoruz. 

Bu uygulama hakkında ücretsiz uzman desteği alın

Size Nereden Ulaşalım?

Sayıca fazlaca saç kökümüz yoksa yine nakilde kullanılacak kök bulamadığımızdan yapamıyoruz. Vücudun başka yerlerinden kendiöize ait başka kök hücreleri alabiliriz ama kök hücrelerinin kıl üretme özellikleri saç kök hücreleri ile aynı olmadığından çok fazla işe yaramazlar.

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR ?

Saç ekiminde öncelikle köklerin alınacağı donör bölge incelenmelidir. Buradan alınacak kök sayısı belirlenirken köklerdeki kıl sayıları, köklerin incelik ve kalınlıkları önemlidir. 2 li 3 lü 4lü kökler olabildiği gibi 1 li kökler de olabilir. Bütün bu bulgular alınacak kök sayısı aynı bile olsa sonucu direkt etkileyecektir. Şöyle hesaplayabiliriz. 2000 kök yani greft alındığını düşünelim. Bunların yarısı 2li 500 ü 3 lü 300 ü 1 li 200 ü 4 lü olsun. Sonuçta elimizde 500x2 1000, 300x 3 900, 1x300 300, 200x4 800 toplam 3000 adet kıl vardır. Eğer bu killer ince ise farklı kalın ise farklı bir görünüm sağlar. Bu nedenle sonucu önceden çok kolay tahmin edemezsiniz. Köklerin kıl sayıları önceden tahmin edilse dahi alım işlemi esnasında farklı sonuçlarla karşılaşılabilir. Çünkü köklerin deri altında kalan kısmının kıvrık, büklümlü olması nedenlerle alım esnasında kopmalar kırılmalar yaşanabilir. 

Köklerin alındıktan sonraki aşaması nakil yapılacak yerin hazırlanması kök sayısına göre kanal veya delik hazırlanmasıdır. Bu aşama kalem teknği kullanıldığında ayrıca tasarlanmaz alınan kök, Kalem ile hem kök alınıp hem de delinip uygun yere nakli sağlanmış olur. Bu tekniği tercih edenlerin günlük greft yani kök sayıları 2000 leri geçmekte zorlanır. Bu teknikte iki aşama aynı anda tamamlanıyor gibi görünse de işlem yavaşladığı için sonuçta sayı sınırlı kalır.

ARKADAŞINA ÖNER

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ

Saç ekiminden önce saçların kazıtılmaması ama makine ile sıfır numara kısaltılması gerekir. Kısaltılmadan ekim yapılabilir ancak burada normal uzunlukta kılların hemen yanına kökleri nakletmek oldukça yavaş yapılabilen bir teknik olduğundan az sayıda kök ekileceği zaman tercih edilebilir. Ayrıca nakil yapılacak alanın tam görünür hale gelmemesi nakil yapılan köklerin açılarını ve konumlarını belirlemekte de sıkıntı yaşanmasına yol açacağından şeklen tatminkar olmayabilir. 

Donör bilgemizin incelenmesi dışında kişinin saç ekimi operasyonunu engelleyecek bir hastalığının olmamaması gerekli olup, hastalığı olanların doktor konsültasyonu yaptırılmalı kan tetkikleri ile kan pıhtılaşma bozukluğu olup olmadığı incelenmesi, bulaşıcı hastalık taşımadığının belirlenmesi, operasyon esnasında hipertansiyon, kalp ritm bozukluğu gibi istenmeyen durumların olmayacağının anlaşılması için tetkiklerinin yapılması gereklidir. Unutulmamlıdır ki saç ekimi bir cerrahi operasyondur. Mutlaka doktor tarafından ve sağlık ekibi tarafından uygulanmalıdır.

SAÇ EKİMİ RİSKLİ MİDİR ?

Cerrahi tüm uygulamalar belirli bir oranda risk taşır. Doktorlar tarafından bu riskin öneden araştırılması ve bunun önlemleri alınarak işlemin yapılması en uygun olanıdır. En büyük risk kan yolu ile bulaşan hastalıklardır bu nedenle mutlaka ve mutlaka kan testlerinin işlem öncesi yapılması şarttır. Bunun dışında kanama vey a şişme gibi bazı istenmeyen olaylar tehlikeli olmayıp risk taşımazlar.

SAÇ EKİMİ SONRASI

Saç ekiminden sonra artık yeni bir döneme girilmiştir. Sonuç mutlaka sabırsızlıkla beklenecektir ama süreç uzundur . Şok dökülme ve saçların tekrar çıkmaya başlaması 3 aylarda gerçekleşir bundan sonra yeni saçlar ve giderek daha iyiye gitme ile karşılaşılır. Tüm saçlar an cak 12. Ayda kendisini gösterir. Kalınlaşma ve doğal şekline kavuşma bazen 12. Ayı da geçer. İlk günlerde şişme ve donör bölgede ağrı dışında nakil yapılan alanın kabuklanması, bazen enfekte olması karşılaşabilecek istenmeyen durumlar olup sıkı bir şekilde takip edilerek tedavi edilir. Bunun dışında nadiren nekroz olabilir ve damarların beslemediği nakil yapılan alanlarda kökler çıkmayabilir. Her cerrahi işlemde istenmeyen durumlar olabileceği bilinmelidir.

SAÇ EKİMİ PAHALI BİR YÖNTEM MİDİR ?

Bu kişiye göre değişir. Peruk kullanıldığı zaman alım fiyatı ve aylık bakım fiyatlarını hesaplamak ayrıca buna ayrılacak zamanı düşünmek gerekir. Saç ekiminde ise süreç 1 yılı bulabilir ancak kendini göstermesi 3 aydan sonra başlar. Ödenecek rakam saç naklini yapacak doktorun niteliğine bağlıdır. Bu konuda sonuca göre fiyatın değip değmeyeceğini hesaplamak en doğrusudur.

SAÇ EKİMİ SONUÇLARI

Saç ekimi yapılan kliniklerin sonuçlarını mutlaka incelemek buna göre karar vermek en mantıklı yöntemdir. Unutulamalıdır ki saç nakli talebin çok olduğu bir alandır ve yeterli nitelikli doktor ve ekip sayısı azdır.

Müşteri Hizmetleri

Bilgi ve destek için müşteri hizmetleri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.